Vishay/BCcomponents MRS25000C1741FCT00
MRS25000C1741FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1741FCT00
Brief Description
RES 1.74K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1741FCT00.pdf
Availability of MRS25000C1741FCT00
QUANTITY
MRS25000C1741FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1741FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1741FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)1.74k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1741FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1741FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1741FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C1741FCT00
FIXED IND 150NH 1.2A 100 MOHM TH datasheet.pdf
TRANS NPN 50V 0.1A SC70 datasheet.pdf
SSR GN3 3-PHASE 25A 18-36VAC datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC ABS BK OS 750W datasheet.pdf
LED COOL WHITE DIFFUSED 2SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 150W datasheet.pdf
RES 1.33M OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
RES 41.2 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOLESAW VARIABLE PITCH datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS WALL MNT PIN datasheet.pdf