Vishay/BCcomponents MRS25000C1743FRP00
MRS25000C1743FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1743FRP00
Brief Description
RES 174K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1743FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1743FRP00
QUANTITY
MRS25000C1743FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1743FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1743FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)174k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1743FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1743FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1743FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1743FRP00
HEATSHRINK 3/64 IN X 1000FT BLK datasheet.pdf
CABLE BANTAM PHONE PLUGS 96" datasheet.pdf
IC SRAM 4.5MBIT 8NS 119BGA datasheet.pdf
FUSE 20A 500V CLASS GL/GG datasheet.pdf
FUSE M/V E-RATED 40E 5.5KV datasheet.pdf
RES 51.1K OHM 1/20W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 75POS .050 THRUHL datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
RJ45 RA SHIELDED WITH LED datasheet.pdf
SMT 6P6C WITH SHIELD 1 PORT datasheet.pdf
LED BLUE CLEAR 4SMD datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf