Vishay/BCcomponents MRS25000C1802FRP00
MRS25000C1802FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1802FRP00
Brief Description
RES 18K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1802FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1802FRP00
QUANTITY
MRS25000C1802FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1802FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1802FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)18k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1802FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1802FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1802FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1802FRP00
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 100' datasheet.pdf
TVS DIODE 30.8VWM 49.9VC AXIAL datasheet.pdf
TRANSFER DIP SWITCH datasheet.pdf
TRANS NPN/PNP 12V 5A/3.5A SOT23 datasheet.pdf
IC FPGA 289 I/O 780HBGA datasheet.pdf
IC VREF SERIES 3V 6DFN datasheet.pdf
RES 16.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 2W SMBG datasheet.pdf
DIP CABLE 22POS datasheet.pdf
PRESSURE TRANSDUCER datasheet.pdf
CONN RCPT 41POS WALL MNT PINS datasheet.pdf