Vishay/BCcomponents MRS25000C1873FRP00
MRS25000C1873FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1873FRP00
Brief Description
RES 187K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1873FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1873FRP00
QUANTITY
MRS25000C1873FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1873FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1873FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)187k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1873FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1873FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1873FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1873FRP00
IC EEPROM 2KBIT 400KHZ 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.42 OHM 0.4W 1% AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 226 OHM 1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
IC PHOTO FLASH CHARGER 10-MSOP datasheet.pdf
IC DAC 12BIT QUAD W/BUFF 28-PLCC datasheet.pdf
BATTERY CABLE LUG PLTD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf