Vishay/BCcomponents MRS25000C1969FRP00
MRS25000C1969FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C1969FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 19.6 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C1969FRP00.pdf
Availability of MRS25000C1969FRP00
QUANTITY
MRS25000C1969FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C1969FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C1969FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)19.6
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C1969FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C1969FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C1969FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C1969FRP00
IC I/O EXPANDER CAN 8B 14SOIC datasheet.pdf
OSC XO 80.000MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CAP CER 300PF 100V 10% BP 1206 datasheet.pdf
CAP TANT 0.033UF 5% 100V AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 13V 3W DO216AA datasheet.pdf
CONN MOD PLUG 10P10C datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS .100" datasheet.pdf
HEATSINK 30X30X15MM R-TAB datasheet.pdf
LED XLAMP CXA WHITE datasheet.pdf
IC REG BUCK ADJ 25A SYNC 40QFN datasheet.pdf