Vishay/BCcomponents MRS25000C2003FCT00
MRS25000C2003FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2003FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 200K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2003FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2003FCT00
QUANTITY
MRS25000C2003FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2003FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2003FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)200k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2003FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2003FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2003FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2003FCT00
BIT TORX T7 3.54" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 86POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 1UF 100V X7R 2225 datasheet.pdf
CAP ALUM 470UF 20% 25V RADIAL datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 35V 16A ITO220AC datasheet.pdf
CONN RCPT 66POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf
Connector Socket 47 Position 0.079" (2.00mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
FIXED IND 27UH 236MA 3.6 OHM SMD datasheet.pdf
CONN RCPT 23POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
DIODE ZENER 5.6V 500MW SOD80 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 45A datasheet.pdf