Vishay/BCcomponents MRS25000C2059FCT00
MRS25000C2059FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2059FCT00
Brief Description
RES 20.5 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2059FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2059FCT00
QUANTITY
MRS25000C2059FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2059FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2059FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)20.5
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2059FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2059FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2059FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2059FCT00
RES SMD 2.37KOHM 0.5% 1/10W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 6PF 50V NP0 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 50POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1MHZ 8VSSOP datasheet.pdf
RES 91K OHM 1/4W 5% CF MINI datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 7POS VERT 5MM datasheet.pdf
IC VREF SERIES 4.096V TSOT23-6 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 200W datasheet.pdf
RES 38.3K OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HEADER 72POS DL .100" GOLD datasheet.pdf
RES SMD 0.002 OHM 10W 2959 WIDE datasheet.pdf