Vishay/BCcomponents MRS25000C2263FCT00
MRS25000C2263FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2263FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 226K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2263FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2263FCT00
QUANTITY
MRS25000C2263FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2263FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2263FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)226k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2263FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2263FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2263FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2263FCT00
FIXED IND 18UH 8.6A 16 MOHM TH datasheet.pdf
CAP TANT 2.2UF 16V 20% 1206 datasheet.pdf
TRANS PNP 40V 1A TO225AA datasheet.pdf
IC SWITCH BUS FET QUAD 14-TSSOP datasheet.pdf
IC REG LDO 1.8V/ADJ 0.25A 10SON datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 4 Circuit 0.438" (11.12mm) datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE 4PDT 5A 120V datasheet.pdf
HEATSINK 25X25X25MM R-TAB T412 datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 256KB FLASH 48UQFN datasheet.pdf
9POS F FILT.TY3 S.C 20AWG datasheet.pdf
RES ARRAY 15 RES 68 OHM 16SOIC datasheet.pdf