Vishay/BCcomponents MRS25000C2371FRP00
MRS25000C2371FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2371FRP00
Brief Description
RES 2.37K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2371FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2371FRP00
QUANTITY
MRS25000C2371FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2371FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2371FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.37k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2371FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2371FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2371FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2371FRP00
RES 16.2K OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
DIODE ZENER 3.9V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
RING HI-TEMP KRIMPTITE TAPED datasheet.pdf
RES 22 OHM 1W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 50V RADIAL datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CABLE HOUSING 13POS GRAY datasheet.pdf
RELAY GEN PUR datasheet.pdf
FIR TREE HARNESS MOUNT 36MM NA datasheet.pdf
PIN datasheet.pdf
CAP TRIM 1-28PF 1KV SURF MOUNT datasheet.pdf
CONN RCPT 56POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf