Vishay/BCcomponents MRS25000C2550FCT00
MRS25000C2550FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2550FCT00
Brief Description
RES 255 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2550FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2550FCT00
QUANTITY
MRS25000C2550FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2550FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2550FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)255
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2550FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2550FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2550FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2550FCT00
BATTERY LITHIUM 3V COIN 24.5MM datasheet.pdf
IC DAC 16BIT BUFF V-OUT SOT23-8 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 20POS .156 EXTEND datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 1% 1/20W 0402 datasheet.pdf
Connector Socket 72 Position 0.100" (2.54mm) Gold Surface Mount datasheet.pdf
CONN HDR 141POS 1.27MM T/H R/A datasheet.pdf
CONN TERM BLOCK datasheet.pdf
CONN PLUG 7POS INLINE PIN datasheet.pdf
LED AMBER CLEAR 5MM ROUND T/H datasheet.pdf