Vishay/BCcomponents MRS25000C2551FCT00
MRS25000C2551FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2551FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 2.55K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2551FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2551FCT00
QUANTITY
MRS25000C2551FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2551FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2551FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.55k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2551FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2551FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2551FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2551FCT00
POT 100K OHM 1/3W CARBON LINEAR datasheet.pdf
JUMPER-H1507TR/A3049W/X 6" datasheet.pdf
IC RTC CLK/CALENDAR PAR 24-EDIP datasheet.pdf
DIODE ZENER 11V 500MW SOD123 datasheet.pdf
CONN IDC 14POS 2.54MM 24AWG GOLD datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 8A 125V datasheet.pdf
RES 80.6K OHM 1/4W .1% AXIAL datasheet.pdf
D4JL-2RFA-C7-01 datasheet.pdf
CABLE CLAMP 1.38" datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CIR BRKR THRM 16A 250VAC/50VDC datasheet.pdf