Vishay/BCcomponents MRS25000C2673FRP00
MRS25000C2673FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2673FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 267K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2673FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2673FRP00
QUANTITY
MRS25000C2673FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2673FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2673FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)267k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2673FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2673FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2673FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2673FRP00
RES SMD 78.7OHM 0.05% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
IC TRANSCVR TRI-ST 8BIT 20DIP datasheet.pdf
RES MO 1/2W 0.3 OHM 5% AXIAL datasheet.pdf
KIT SYSTEM DEV FOR PES12NT3 datasheet.pdf
OSCILLATOR XO 10.7MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 150W datasheet.pdf
IC MCU RISC 36SOICJ datasheet.pdf
Connector Socket 44 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN RCPT 12POS PNL MNT SKT datasheet.pdf