Vishay/BCcomponents MRS25000C2701FCT00
MRS25000C2701FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2701FCT00
Brief Description
RES 2.7K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2701FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2701FCT00
QUANTITY
MRS25000C2701FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2701FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2701FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)2.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2701FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2701FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2701FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2701FCT00
EDGECARD EXTEND 120POS PCI32 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
DIODE SCHOTTKY 50V 5A TO220AC datasheet.pdf
RES 806K OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 41POS PIN datasheet.pdf
CAP ALUM 3900UF 50V RADIAL datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS .125" datasheet.pdf
HEATSINK 54X54X25MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP CER 2.2UF 25V X5R 0402 datasheet.pdf
HDM 5SMPO110F T datasheet.pdf
CTV 39C 39#16 SKT RECP datasheet.pdf
IC EEPROM 16KBIT 400KHZ 8DIP datasheet.pdf