Vishay/BCcomponents MRS25000C2702FC100
MRS25000C2702FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2702FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 27K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2702FC100.pdf
Availability of MRS25000C2702FC100
QUANTITY
MRS25000C2702FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2702FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2702FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)27k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2702FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2702FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2702FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C2702FC100
DIODE ZENER 28V 350MW SOT23-3 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 5V 16MHZ OTP 44PLCC datasheet.pdf