Vishay/BCcomponents MRS25000C2704FRP00
MRS25000C2704FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2704FRP00
Brief Description
RES 2.7M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2704FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2704FRP00
QUANTITY
MRS25000C2704FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2704FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2704FRP00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)2.7M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2704FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2704FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2704FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2704FRP00
CONN PLUG 2POS MALE CORD #16 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 24POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN PLUG 8POS STRAIGHT W/PINS datasheet.pdf
RES SMD 330K OHM 5% 1/2W 2010 datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V X7R AXIAL datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
RES 2.21M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
RES 154 OHM 1/8W .1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 40 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf