Vishay/BCcomponents MRS25000C2743FRP00
MRS25000C2743FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2743FRP00
Brief Description
RES 274K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2743FRP00.pdf
Availability of MRS25000C2743FRP00
QUANTITY
MRS25000C2743FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2743FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2743FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)274k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2743FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2743FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2743FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C2743FRP00
RES SMD 16.2K OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 47PF 1.5KV X7R 1812 datasheet.pdf
CAP CER 2700PF 6.3V X5R 01005 datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 20% 2917 datasheet.pdf
KEYPAD 16 BTN 4X4 SEALED datasheet.pdf
CAP TANT 560UF 10% 6V AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 120UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
CAP ALUM 680UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
HEATSINK 60X60X12MM XCUT T412 datasheet.pdf
CAP FILM 2200PF 20% 500V T/H datasheet.pdf