Vishay/BCcomponents MRS25000C2802FCT00
MRS25000C2802FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C2802FCT00
Brief Description
RES 28K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C2802FCT00.pdf
Availability of MRS25000C2802FCT00
QUANTITY
MRS25000C2802FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C2802FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C2802FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)28k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C2802FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C2802FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C2802FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C2802FCT00
SWITCH LIMIT 5A ROLL PLNGR 125V datasheet.pdf
IC REG LDO 3.3V 0.4A D2PAK datasheet.pdf
TERM BLK RCPT 23POS SIDE 5.08MM datasheet.pdf
IC FIFO SYNC 4096X18 10NS 32QFP datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 5POS STRGHT SCKT datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 19POS JAM NUT PINS datasheet.pdf
CONN RCPT 22POS WALL MNT W/PINS datasheet.pdf
EVAL BOARD FOR LM8330 datasheet.pdf
XFRMR MAGNT 1PORT 1:1.414 10/100 datasheet.pdf
IC OSC CLOCK 200MHZ 6CLCC datasheet.pdf