Vishay/BCcomponents MRS25000C3001FCT00
MRS25000C3001FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3001FCT00
Brief Description
RES 3K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3001FCT00.pdf
Availability of MRS25000C3001FCT00
QUANTITY
MRS25000C3001FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3001FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3001FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)3k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3001FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3001FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3001FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C3001FCT00
6A PWR LINE FILTER PANEL MNT datasheet.pdf
IC DSC 16BIT 24KB FLASH 18SOIC datasheet.pdf
RES SMD 232 OHM 1% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CAP CER 39PF 150V 0606 datasheet.pdf
60711A101 CONDUCTOR PUNCH datasheet.pdf
Connector Receptacle 8 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
TERM BLOCK MARKER datasheet.pdf
750 TB SOC RA POKA-YOKE datasheet.pdf
CAP CER 0.047UF 450V NP0 1812 datasheet.pdf
IC MCU 512KB RAM 128TQFP datasheet.pdf
CAP FILM 0.18UF 10% 250VDC RAD datasheet.pdf