Vishay/BCcomponents MRS25000C3002FCT00
MRS25000C3002FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3002FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 30K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3002FCT00.pdf
Availability of MRS25000C3002FCT00
QUANTITY
MRS25000C3002FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3002FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3002FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)30k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3002FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3002FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3002FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C3002FCT00
RES SMD 100 OHM 0.25% 1/10W 0603 datasheet.pdf
RES SMD 412 OHM 0.25% 1/8W 0805 datasheet.pdf
SWITCH SLIDE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
CONN RCPT 5C5POS SER 109 COAX datasheet.pdf
CONN HEADER .100" SNGL STR 15POS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 95V 25W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 75W datasheet.pdf
RES 110K OHM 1/10W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 43POS SKT datasheet.pdf