Vishay/BCcomponents MRS25000C3161FRP00
MRS25000C3161FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3161FRP00
Brief Description
RES 3.16K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3161FRP00.pdf
Availability of MRS25000C3161FRP00
QUANTITY
MRS25000C3161FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3161FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3161FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)3.16k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3161FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3161FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3161FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C3161FRP00
IC INTERFACE ADSL/HDSL2 20-SOIC datasheet.pdf
TVS DIODE 20VWM 32.4VC SMD datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 25W datasheet.pdf
RES 2.15 OHM 3W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPST 15A 125V datasheet.pdf