Vishay/BCcomponents MRS25000C3162FCT00
MRS25000C3162FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C3162FCT00
Brief Description
RES 31.6K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C3162FCT00.pdf
Availability of MRS25000C3162FCT00
QUANTITY
MRS25000C3162FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C3162FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C3162FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)31.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C3162FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C3162FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C3162FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C3162FCT00
IC OPAMP GP 100KHZ 8SO datasheet.pdf
RES SMD 43.2 OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR 3A 240VAC datasheet.pdf
RES SMD 6.19K OHM 0.1% 1/5W 0805 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 85V 25W datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 1% 25W PFC10 datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
THUMB SCREW 8-32 datasheet.pdf
CONN RCPT 8POS BOX MNT PIN datasheet.pdf
REED SENSOR W/INTEGRAL FLOAT datasheet.pdf
I/O CONN datasheet.pdf
High Precision 5 V Reference IC datasheet.pdf