Vishay/BCcomponents MRS25000C4420FC100
MRS25000C4420FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C4420FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 442 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C4420FC100.pdf
Availability of MRS25000C4420FC100
QUANTITY
MRS25000C4420FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C4420FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C4420FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)442
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C4420FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C4420FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C4420FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C4420FC100
CAP FILM 0.47UF 10% 100VDC RAD datasheet.pdf
CORD BANANA PLUG PATCH 36" RED datasheet.pdf
FUSE CERAMIC 6.3A 250VAC AXIAL datasheet.pdf
TRANS NPN 100V 7A TO-220 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 30POS .156 WW datasheet.pdf
CONV DC/DC 3W 4.5-9VIN 15VOUT datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES SMD 32.4K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf