Vishay/BCcomponents MRS25000C4703FCT00
MRS25000C4703FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C4703FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 470K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C4703FCT00.pdf
Availability of MRS25000C4703FCT00
QUANTITY
MRS25000C4703FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C4703FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C4703FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)470k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C4703FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C4703FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C4703FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C4703FCT00
PROTO-BRD 7PIN DISCRETE SMD SIP datasheet.pdf
IC MPU M680X0 75MHZ 304TBGA datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
RES CHAS MNT 14.7 OHM 1% 20W datasheet.pdf
11 SIL CRIMP HOUSING datasheet.pdf
CIR BRKR MAG-HYDR LEVER 20A datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 3.3V SMD datasheet.pdf
CONNECTOR N-TYPE PLUG datasheet.pdf
FUSE BUSS SEMI CONDUCTOR datasheet.pdf
Fully Accurate, 12-/14-/16-Bit, Dual, VOUT nanoDAC SPI Interface, 4.5 V to 5.5 V in a TSSOP IC datasheet.pdf