Vishay/BCcomponents MRS25000C4751FC100
MRS25000C4751FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C4751FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 4.75K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C4751FC100.pdf
Availability of MRS25000C4751FC100
QUANTITY
MRS25000C4751FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C4751FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C4751FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)4.75k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C4751FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C4751FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C4751FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C4751FC100
SCREWDRIVER PHILLIPS #1 7.32" datasheet.pdf
CONN HEADER 4POS 2MM STR DL PCB datasheet.pdf