Vishay/BCcomponents MRS25000C5360FCT00
MRS25000C5360FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5360FCT00
Brief Description
RES 536 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5360FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5360FCT00
QUANTITY
MRS25000C5360FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5360FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5360FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)536
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5360FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5360FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5360FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5360FCT00
AC/DC DESKTOP ADAPTER 6V 12W datasheet.pdf
10P MTA100 CONN ASSY RED 15AU datasheet.pdf
CONN EDGECARD 70POS R/A .125 SLD datasheet.pdf
CONN HSG BOX MNT RCPT 26POS datasheet.pdf
ANT WHIP WB 42-48MHZ BLK datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 30AWG VIOLET 1000' datasheet.pdf
FIXED IND 470NH 565MA 250 MOHM datasheet.pdf
HEADER BERGSTIK datasheet.pdf
CAP ALUM 10UF 20% 35V RADIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 20% 310VAC AXIAL datasheet.pdf