Vishay/BCcomponents MRS25000C5363FCT00
MRS25000C5363FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5363FCT00
Brief Description
RES 536K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5363FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5363FCT00
QUANTITY
MRS25000C5363FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5363FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5363FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5363FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5363FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5363FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5363FCT00
FERRULE 0.5MM 12 INS 1 = 500PCS datasheet.pdf
TVS DIODE 5.8VWM 13.4VC DO201 datasheet.pdf
RES SMD 2.61 OHM 1% 1/2W 1210 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 12POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CAP CER 2.2PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf
CAP ALUM 120000UF 20% 35V SCREW datasheet.pdf
METRAL CODING KEY PINK datasheet.pdf
RJ45 CAT5 8P MA DE GN CABLE ASSY datasheet.pdf
AMPOWER,600MCM,2-1/2 OFFSET datasheet.pdf
CAP FILM 0.00062 UF 5 % 2KVDC RA datasheet.pdf