Vishay/BCcomponents MRS25000C5363FRP00
MRS25000C5363FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5363FRP00
Brief Description
RES 536K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5363FRP00.pdf
Availability of MRS25000C5363FRP00
QUANTITY
MRS25000C5363FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5363FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5363FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5363FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5363FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5363FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C5363FRP00
IC PHASE CONTROLLER 32-MLPQ datasheet.pdf
CONVERTER DC/DC 3.3V 10A 33W datasheet.pdf
BATTERY PACK 9.6V 8250MAH NIMH datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 36V 100W datasheet.pdf
RES 4.22K OHM 1% 1W AXIAL datasheet.pdf
RES 0.475 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
BIT HOLDER 2.36" datasheet.pdf
CAP ALUM 220UF 20% 16V RADIAL datasheet.pdf
CAP CER 0.80PF 250V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 5A 120V datasheet.pdf
RES SMD 100 OHM 5% 1/16W 0402 datasheet.pdf