Vishay/BCcomponents MRS25000C5363FRP00
MRS25000C5363FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5363FRP00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 536K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5363FRP00.pdf
Availability of MRS25000C5363FRP00
QUANTITY
MRS25000C5363FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5363FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5363FRP00
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS Compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)536k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device PackageAxial
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5363FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5363FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5363FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C5363FRP00
CONN HEADER .100 SNGL R/A 33POS datasheet.pdf
CONN EDGECARD 16POS .156 EXTEND datasheet.pdf
IC SUPERVISOR MPU 16-SOIC datasheet.pdf
RES 750 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
CAP ALUM 2200UF 20% 63V SNAP datasheet.pdf
CONN PLUG 5POS INLINE W/PINS datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 66W datasheet.pdf
1.25MM JMPR LGT 51 TYPE D 12POS datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
DBL KEY EXCHANGE FLEXIBLE ACTR datasheet.pdf
CAP FILM 56UF 10% 63VDC AXIAL datasheet.pdf
CAP FILM 1UF 5% 400VDC AXIAL datasheet.pdf