Vishay/BCcomponents MRS25000C5629FCT00
MRS25000C5629FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5629FCT00
Brief Description
RES 56.2 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5629FCT00.pdf
Availability of MRS25000C5629FCT00
QUANTITY
MRS25000C5629FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5629FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5629FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)56.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5629FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5629FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5629FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C5629FCT00
IC SUPERVISOR 1.95V LOW TO-92 datasheet.pdf
CAP TANT 47UF 25V 10% RADIAL datasheet.pdf
SWITCH DIP RAISE SLIDE SEAL 9POS datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 2.2K OHM 5% 0805 datasheet.pdf
IC BUS TRANSCVR 8BIT 24TSSOP datasheet.pdf
IC LOAD SHARE CONTROLLER 16SOIC datasheet.pdf
SWITCH LIMIT SPDT 6A SIDE ROTAR datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
RES 4.99K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
Connector Socket 36 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC WATCHDOG TIMER SOT-25 datasheet.pdf
CONN RCPT 79POS FLANGE W/SKT datasheet.pdf