Vishay/BCcomponents MRS25000C5762FC100
MRS25000C5762FC100 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C5762FC100
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 57.6K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C5762FC100.pdf
Availability of MRS25000C5762FC100
QUANTITY
MRS25000C5762FC100 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C5762FC100
Internal Part NumberEIS-MRS25000C5762FC100
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)57.6k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C5762FC100
Related LinksMRS25000C, MRS25000C5762FC100 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C5762FC100 Details Description
Related parts for MRS25000C5762FC100
RES SMD 165K OHM 0.5% 1/8W 1206 datasheet.pdf
RES SMD 301 OHM 0.25% 1/16W 0402 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 88POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 80POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
IC OPAMP GP 1.9MHZ RRO 8SOIC datasheet.pdf
RES 4.7 OHM 1/4W 2% AXIAL datasheet.pdf
THERMISTOR PTC 265V 82 OHM 120C datasheet.pdf
CONN HEADER 8POS .100" SNGL SMD datasheet.pdf
RES 7K OHM 5W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
IC VREF SERIES 2.5V 8SOIC datasheet.pdf
SLEEVING BRAIDED NYLON BLK 25' datasheet.pdf
CAP FILM 630VDC 0.0015UF RADIAL datasheet.pdf