Vishay/BCcomponents MRS25000C6804FCT00
MRS25000C6804FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C6804FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C6804FCT00.pdf
Availability of MRS25000C6804FCT00
QUANTITY
MRS25000C6804FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C6804FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C6804FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C6804FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C6804FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C6804FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C6804FCT00
IC SUPERVISOR 4.63V LOW SC-70 datasheet.pdf
SWITCH DETECTOR 5MM VERTICAL 5V datasheet.pdf
CONN EDGECARD 98POS .100 EXTEND datasheet.pdf
IC SWITCH DUAL SPST 8SOIC datasheet.pdf
CAP CER 5600PF 630V X7R 1206 datasheet.pdf
D-Sub Connector Plug, Female Sockets 48 Position Through Hole, Right Angle Solder datasheet.pdf
CONN HSG PLUG 43POS STRGHT PIN datasheet.pdf
IC FPGA 624 I/O 896FCBGA datasheet.pdf
RES 7.32K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
A5 400W 20 BIT INCREMENTAL datasheet.pdf