Vishay/BCcomponents MRS25000C6804FCT00
MRS25000C6804FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C6804FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.8M OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C6804FCT00.pdf
Availability of MRS25000C6804FCT00
QUANTITY
MRS25000C6804FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C6804FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C6804FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.8M
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C6804FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C6804FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C6804FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C6804FCT00
RES SMD 0.018 OHM 2% 1W 2512 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 36POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CABLE 2COND 12AWG BLUE 1000' datasheet.pdf
CAP TANT 33UF 16V 10% 2312 datasheet.pdf
RES 453 OHM 1/4W 1% AXIAL datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
Connector Socket 58 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
IC GATE 2.5K SO14 datasheet.pdf
DIODE ZENER 51V 410MW SOD123 datasheet.pdf
710FX2-ST-HV SWITCH datasheet.pdf
26500 43C 23#20 20#16 S PLUG S datasheet.pdf
47UF 250V 12,5X20 datasheet.pdf