Vishay/BCcomponents MRS25000C6818FCT00
MRS25000C6818FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C6818FCT00
Brief Description
RES 6.81 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C6818FCT00.pdf
Availability of MRS25000C6818FCT00
QUANTITY
MRS25000C6818FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C6818FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C6818FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C6818FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C6818FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C6818FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C6818FCT00
BRD SPT SNAP LOCK NYLON 1 1/8" datasheet.pdf
CONN EDGECARD 62POS DIP .156 SLD datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 2A D2PAK datasheet.pdf
RES SMD 2.15K OHM 0.1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
CAP CER 30PF 50V NP0 0201 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 75W datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 6POS PIN datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 22AWG RED 250' datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 400W datasheet.pdf