Vishay/BCcomponents MRS25000C6818FCT00
MRS25000C6818FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C6818FCT00
Manufacturer
Product Category
Through Hole Resistors
Brief Description
RES 6.81 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C6818FCT00.pdf
Availability of MRS25000C6818FCT00
QUANTITY
MRS25000C6818FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C6818FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C6818FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package5,000
Category Resistors
FamilyThrough Hole Resistors
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)6.81
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
Height-
Number of Terminations2
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C6818FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C6818FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C6818FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C6818FCT00
Connector Receptacle 32 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole, Right Angle datasheet.pdf
CAP TANT 6.8UF 25V 10% 2312 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 15V 50W datasheet.pdf
M/F DSUB FILTER ADAPTER 37PIN datasheet.pdf
RES 511 OHM 1/8W .5% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG PLUG STRGHT 24POS PIN datasheet.pdf
CAP TANT 8.2UF 10% 50V AXIAL datasheet.pdf
FIXED IND 560UH 40MA 81 OHM SMD datasheet.pdf
Crystal 36.0000MHz 10ppm 12pF 100 Ohm -40°C - 85°C Surface Mount 4-SMD, No Lead (DFN, LCC) datasheet.pdf