Vishay/BCcomponents MRS25000C8208FCT00
MRS25000C8208FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8208FCT00
Brief Description
RES 8.2 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8208FCT00.pdf
Availability of MRS25000C8208FCT00
QUANTITY
MRS25000C8208FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8208FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8208FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8208FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8208FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8208FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C8208FCT00
IC MCU 16BIT 32KB FLASH 80LQFP datasheet.pdf
RES SMD 560K OHM 0.5% 1/4W 1206 datasheet.pdf
Connector Receptacle 38 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
CONN EDGECARD 52POS .100 EYELET datasheet.pdf
RES SMD 84.5K OHM 1% 1/8W 0402 datasheet.pdf
070 MLC 22P CAP HSG datasheet.pdf
CABLE SGL-END STR PLUG 10POS 6' datasheet.pdf
SWITCH ROCKER SPDT 5A 120V datasheet.pdf
IC MCU 16BIT 128KB FLASH 113BGA datasheet.pdf
IC OSC VCXO QD FREQ 10CLCC datasheet.pdf
CONN HEADER 1MM 39POS datasheet.pdf
IC REG LDO ADJ 1A TO220-3 datasheet.pdf