Vishay/BCcomponents MRS25000C8208FRP00
MRS25000C8208FRP00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8208FRP00
Brief Description
RES 8.2 OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8208FRP00.pdf
Availability of MRS25000C8208FRP00
QUANTITY
MRS25000C8208FRP00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8208FRP00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8208FRP00
SeriesMRS25
PackagingTape & Reel (TR)
Resistance (Ohms)8.2
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8208FRP00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8208FRP00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8208FRP00 Details Description
Related parts for MRS25000C8208FRP00
SWITCH SLIDE SPDT 100MA 30V datasheet.pdf
CAP ALUM 22000UF 20% 25V SNAP datasheet.pdf
TERM BLOCK HDR 21POS R/A 5.08MM datasheet.pdf
CONN RCPT 35POS BOX MNT W/PINS datasheet.pdf
CONV DC/DC 5W 9-36VIN +/-12VOUT datasheet.pdf
FOMM50 LEAD 1.8 MZ MTRJ/SC DPX datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5V 50W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 48V 50W datasheet.pdf
D-Sub Connector Receptacle, Female Sockets 9 Position Through Hole Solder datasheet.pdf
CONN SSL RCPT HSG 3POS SCREW datasheet.pdf