Vishay/BCcomponents MRS25000C8871FCT00
MRS25000C8871FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8871FCT00
Brief Description
RES 8.87K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8871FCT00.pdf
Availability of MRS25000C8871FCT00
QUANTITY
MRS25000C8871FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8871FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8871FCT00
ConditionNew & Unused, Original Sealed
EDA / CAD ModelsDownload from Accelerated Designs
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)8.87k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8871FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8871FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8871FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C8871FCT00
OSC XO 3.6864MHZ HCMOS SMD datasheet.pdf
RES 1.8K OHM 1W 1% AXIAL datasheet.pdf
EXTRACTION TOOL, MICRO-PITCH datasheet.pdf
CABLE MODULE FR3 8BIT 28/32-DIP datasheet.pdf
FUSE GLASS 2A 250VAC 5X20MM datasheet.pdf
CAP FILM 7.5UF 10% 630VDC RADIAL datasheet.pdf
IC REG LDO 3.2V 0.15A SOT23-5 datasheet.pdf
CONN CAP HOUSING 1POS RED datasheet.pdf
IC ADC 16BIT PAR/SRL 125M 48QFN datasheet.pdf
RES 73.2K OHM 1/20W .1% AXIAL datasheet.pdf
CAP CER 470PF 100V NP0 0805 datasheet.pdf