Vishay/BCcomponents MRS25000C8872FCT00
MRS25000C8872FCT00 picture photo
Mfg. Part Number
MRS25000C8872FCT00
Brief Description
RES 88.7K OHM 0.6W 1% AXIAL
Datasheet Download
MRS25000C8872FCT00.pdf
Availability of MRS25000C8872FCT00
QUANTITY
MRS25000C8872FCT00 Order Process
Ship out your order
Specifications of MRS25000C8872FCT00
Internal Part NumberEIS-MRS25000C8872FCT00
SeriesMRS25
PackagingTape & Box (TB)
Resistance (Ohms)88.7k
Tolerance±1%
Power (Watts)0.6W
CompositionMetal Film
Features-
Temperature Coefficient±50ppm/°C
Operating Temperature-55°C ~ 155°C
Package / CaseAxial
Supplier Device Package-
Size / Dimension0.098" Dia x 0.256" L (2.50mm x 6.50mm)
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRS25000C8872FCT00
Related LinksMRS25000C, MRS25000C8872FCT00 Datasheet, Vishay/BCcomponents Distributor
MRS25000C8872FCT00 Details Description
Related parts for MRS25000C8872FCT00
IC WIDE BW PREC MULT 16-SOIC datasheet.pdf
TERM BLOCK PLUG 5POS STR 5.08MM datasheet.pdf
RES SMD 4.99K OHM 0.1% 1/4W 0805 datasheet.pdf
END COVER GRAY datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 200W datasheet.pdf
PROGRESSION ADJ. LOCK NUT datasheet.pdf
CAP CER 12PF 440VAC NP0 RADIAL datasheet.pdf
TVS DIODE 22VWM 35.5VC DO214AA datasheet.pdf
CAP CER 51PF 50V NP0 0603 datasheet.pdf
EMI FILTER datasheet.pdf
Low Power, Precision Reference and Op Amp IC datasheet.pdf
1.8 V, 5 MHz Rail-to-Rail Low Power Operational Amplifiers IC datasheet.pdf