Bel Fuse Inc. MRT 200-BULK-SHORT
MRT 200-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRT 200-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 200MA 250/277V RADIAL
Datasheet Download
MRT 200-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRT 200-BULK-SHORT
QUANTITY
MRT 200-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRT 200-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRT 200-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRT
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating200mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t0.12
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.73 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRT 200-BULK-SHORT
Related LinksMRT 200-B, MRT 200-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRT 200-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRT 200-BULK-SHORT
END CAP LD/LDP/CD3 IVORY datasheet.pdf
CAP CER 330PF 500V NP0 1825 datasheet.pdf
2MM FB,ASY,120,SIG,HDR,EN,6.50 datasheet.pdf
RES SMD 165 OHM 0.1% 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH TOGGLE SPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
OSC PROG 0.7NS 20PPM 3.2X5MM datasheet.pdf
HEATSINK 35X35X25MM R-TAB T766 datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 6 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
RES SMD 75 OHM 2% 22W 2512 datasheet.pdf