Bel Fuse Inc. MRT 800-BULK-SHORT
MRT 800-BULK-SHORT picture photo
Mfg. Part Number
MRT 800-BULK-SHORT
Manufacturer
Product Category
Fuses
Brief Description
FUSE 800MA 250/277V RADIAL
Datasheet Download
MRT 800-BULK-SHORT.pdf
Availability of MRT 800-BULK-SHORT
QUANTITY
MRT 800-BULK-SHORT Order Process
Ship out your order
Specifications of MRT 800-BULK-SHORT
Internal Part NumberEIS-MRT 800-BULK-SHORT
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package100
Category Circuit Protection
FamilyFuses
SeriesMRT
PackagingBulk
Fuse TypeBoard Mount (Cartridge Style Excluded)
Current Rating800mA
Voltage Rating - AC250V
Voltage Rating - DC-
Response TimeSlow
Package / CaseRadial, Can, Vertical
Mounting TypeThrough Hole
Breaking Capacity @ Rated Voltage35A
Melting I²t3.7
Approvals*
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Color-
Size / Dimension0.329" Dia x 0.303" H (8.35mm x 7.70mm)
DC Cold Resistance0.095 Ohm
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MRT 800-BULK-SHORT
Related LinksMRT 800-B, MRT 800-BULK-SHORT Datasheet, Bel Fuse Inc. Distributor
MRT 800-BULK-SHORT Details Description
Related parts for MRT 800-BULK-SHORT
DIODE ARRAY GP 400V 30A TO247AD datasheet.pdf
RES SMD 576 OHM 0.1% 1/10W 0805 datasheet.pdf
IC FREQ SYNTHESIZER 48LQFP datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 3.3V 150W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 12V 100W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.8V 150W datasheet.pdf
IC DESERIALIZER X6 1:10 196-LBGA datasheet.pdf
HOOK-UP STRND 16AWG BLACK 1000' datasheet.pdf
RES SMD 2.94K OHM 0.1% 1/6W 0603 datasheet.pdf
PWRBLADE VERT HDR datasheet.pdf
CONN DSUB 15POS M W/W TIN GI datasheet.pdf
0.1 uF, +5 V Powered CMOS RS-232 Drivers/Receivers IC datasheet.pdf