E-Switch MS085R100F080C1C
MS085R100F080C1C picture photo
Mfg. Part Number
MS085R100F080C1C
Brief Description
SW SNPACT MIN SPST NO 0.110"
Datasheet Download
MS085R100F080C1C.pdf
Availability of MS085R100F080C1C
QUANTITY
MS085R100F080C1C Order Process
Ship out your order
Specifications of MS085R100F080C1C
Internal Part NumberEIS-MS085R100F080C1C
ConditionNew & Unused, Original Sealed
RoHS InformationMS Series RoHS Cert of Compliance
3D ModelMS085yy00FyyyC1C.stp
PackagingBulk
CircuitSPST-NO
Switch FunctionOff-Mom
Current Rating0.4VA (AC/DC)
Voltage Rating - AC20V
Voltage Rating - DC20V
Actuator TypeRound (Pin Plunger)
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleQuick Connect - 0.110" (2.8mm)
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque80gf
Release Force25gf
Pretravel0.043" (1.1mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.335" (8.5mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS085R100F080C1C
Related LinksMS085R10, MS085R100F080C1C Datasheet, E-Switch Distributor
MS085R100F080C1C Details Description
Related parts for MS085R100F080C1C
RES 2.2 OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
ROUND SPACER #4 BRASS 1/2" datasheet.pdf
FUSE GLASS 1.8A 250VAC 3AB 3AG datasheet.pdf
.050 PCB CONNECTOR datasheet.pdf
CAP CER 10PF 100V NP0 0603 datasheet.pdf
SWITCH PUSHBUTTON DPDT 3A 125V datasheet.pdf
LED MINI BAY CLUSTER 14V RED NON datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 6.5V 75W datasheet.pdf
MODULAR CBL STR 25' OPEN END datasheet.pdf
CAP ALUM 270UF 20% 450V SNAP datasheet.pdf
OSC MEMS PROG 1.8V SMD datasheet.pdf