E-Switch MS085R102F050S1A
MS085R102F050S1A picture photo
Mfg. Part Number
MS085R102F050S1A
Brief Description
SWITCH SNAP ACTION MINIATURE 20V
Datasheet Download
MS085R102F050S1A.pdf
Availability of MS085R102F050S1A
QUANTITY
MS085R102F050S1A Order Process
Ship out your order
Specifications of MS085R102F050S1A
Internal Part NumberEIS-MS085R102F050S1A
ConditionNew & Unused, Original Sealed
3D ModelMS085yy02FyyyS1A.stp
Actuator TypeLever, Straight
Mounting TypeChassis Mount
Termination StyleSolder Lug
Ingress Protection-
Features-
Operating Force, Torque50gf
Release Force20gf
Pretravel0.150" (3.8mm)
Differential Travel-
Overtravel-
Operating Position0.358" (9.1mm)
Mechanical Life1,000,000 Cycles
Electrical Life50,000 Cycles
Operating Temperature-25°C ~ 85°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS085R102F050S1A
Related LinksMS085R10, MS085R102F050S1A Datasheet, E-Switch Distributor
MS085R102F050S1A Details Description
Related parts for MS085R102F050S1A
IC CPU SUPERV 4K EE RST LO 8MSOP datasheet.pdf
AC/AC WALL MOUNT ADAPTER 12V 5W datasheet.pdf
IC OSC PROG TIMER 8MHZ 28PLCC datasheet.pdf
EDGECARD 182PS .050 SMD W/O PST datasheet.pdf
MOTOR SERVO AC GEAR INC 400W datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.2V 50W datasheet.pdf
Crystal 24.5760MHz 30ppm 10pF 40 Ohm -10°C - 60°C Surface Mount 2-SMD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT JAM NUT 16POS PIN datasheet.pdf
FIXED IND 2.7MH 131MA 23 OHM SMD datasheet.pdf
RES 5K OHM 1/2W 0.01% RADIAL datasheet.pdf