Amphenol Industrial MS17343R28C12S
MS17343R28C12S picture photo
Mfg. Part Number
MS17343R28C12S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN RCPT 26POS WALL MNT SKT
Datasheet Download
MS17343R28C12S.pdf
Availability of MS17343R28C12S
QUANTITY
MS17343R28C12S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17343R28C12S
Internal Part NumberEIS-MS17343R28C12S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-22992
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions26
Shell Size - Insert28-12
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17343R28C12S
Related LinksMS17343, MS17343R28C12S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS17343R28C12S Details Description
Related parts for MS17343R28C12S
TIE CBL DL STD NAT 14.8" datasheet.pdf
EVAL KIT FOR MAX1470 315MHZ datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 40V 100W datasheet.pdf
RES 54.9K OHM 1/10W .1% AXIAL datasheet.pdf
CONN RCPT 4POS INLINE PIN datasheet.pdf
RES 392K OHM 1/2W 1% AXIAL datasheet.pdf
IC BATT FUEL GAUGE LI-ION 12SON datasheet.pdf
HAR-BUS HM 6ROW FEM 144P PL1 datasheet.pdf
DIODE ZENER 12V 500MW DO213AB datasheet.pdf
TERMINAL RT PIDG PEEK STRATO 24- datasheet.pdf
CABLE STRANDED datasheet.pdf
CAP FILM 0.0012UF 5% 1250VDC AXI datasheet.pdf