Amphenol Industrial MS17344C20N29S
MS17344C20N29S picture photo
Mfg. Part Number
MS17344C20N29S
Brief Description
CONN PLUG 17POS INLINE SKT
Datasheet Download
MS17344C20N29S.pdf
Availability of MS17344C20N29S
QUANTITY
MS17344C20N29S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17344C20N29S
Internal Part NumberEIS-MS17344C20N29S
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions17
Shell Size - Insert20-29
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Anodic Coating (Alumilite)
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17344C20N29S
Related LinksMS17344, MS17344C20N29S Datasheet, Amphenol Industrial Distributor
MS17344C20N29S Details Description
Related parts for MS17344C20N29S
RES SMD 47.5K OHM 1% 1/8W 0805 datasheet.pdf
IC MCU 8BIT 3.5KB OTP 28SSOP datasheet.pdf
CONN EDGECARD 60POS R/A .156 SLD datasheet.pdf
HEADER 20POS STR DUAL INSUL 1ROW datasheet.pdf
TVS DIODE 102VWM 165VC 1.5KE datasheet.pdf
RES SMD 21.5K OHM 0.1% 1/4W 1206 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 72V 75W datasheet.pdf
SWITCH ROCKER DPDT 0.4VA 20V datasheet.pdf
MOUNTING PLATE datasheet.pdf
RES SMD 59 OHM 1W 1206 WIDE datasheet.pdf
508 TB PLU PLU HIGH/TYPE datasheet.pdf
CRYSTAL 37.000 MHZ 10PF SMT datasheet.pdf