Amphenol Aerospace Operations MS17344R20C15S
MS17344R20C15S picture photo
Mfg. Part Number
MS17344R20C15S
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors
Brief Description
CONN PLUG 7POS STRAIGHT W/SCKT
Datasheet Download
MS17344R20C15S.pdf
Availability of MS17344R20C15S
QUANTITY
MS17344R20C15S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17344R20C15S
Internal Part NumberEIS-MS17344R20C15S
Lead Free Status / RoHS StatusContains lead / RoHS non-compliant
Moisture Sensitivity Level (MSL)1 (Unlimited)
Production Status (Lifecycle)In Production
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Standard Package1
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-22992
PackagingBulk
Connector TypePlug, Female Sockets
Number of Positions7
Shell Size - Insert20-15
Shell Size, MIL-
Mounting TypeFree Hanging (In-Line)
TerminationSolder Cup
Fastening TypeThreaded
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Contact FinishSilver
Features-
Contact Finish Thickness-
Current Rating-
Voltage - Rated500VAC, 700VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17344R20C15S
Related LinksMS17344, MS17344R20C15S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS17344R20C15S Details Description
Related parts for MS17344R20C15S
TRIAC ALTERNISTOR 1KV 16A TO220 datasheet.pdf
RES 5.6K OHM 3W 5% AXIAL datasheet.pdf
IC CONV DC-DC DPA SWITCH TO263-7 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 14POS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100PS DIP .100 SLD datasheet.pdf
CONN HEADER 1.5MM 3POS R/A SMD datasheet.pdf
RES 1.62 OHM 3W 0.1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 1K OHM 1/4W .5% AXIAL datasheet.pdf
LACING TAPE BRD POLYESTER 135LB datasheet.pdf
Connector Socket 34 Position 0.100" (2.54mm) Gold Through Hole datasheet.pdf
BOX ALUM UNPAINTED 13.78"LX6.3"W datasheet.pdf