Amphenol Aerospace Operations MS17344R28C3PW
MS17344R28C3PW picture photo
Mfg. Part Number
MS17344R28C3PW
Brief Description
CONN PLUG 3POS STRAIGHT W/PINS
Datasheet Download
MS17344R28C3PW.pdf
Availability of MS17344R28C3PW
QUANTITY
MS17344R28C3PW Order Process
Ship out your order
Specifications of MS17344R28C3PW
Internal Part NumberEIS-MS17344R28C3PW
PackagingBulk
Connector TypePlug, Male Pins
Number of Positions3
Shell Size - Insert28-3
Fastening TypeThreaded
OrientationW
Ingress ProtectionWaterproof
Shell Material, FinishAluminum, Conductive Cadmium Plated
Current Rating-
Voltage - Rated1250VAC, 1750VDC
Operating Temperature-55°C ~ 125°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS17344R28C3PW
Related LinksMS17344, MS17344R28C3PW Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS17344R28C3PW Details Description
Related parts for MS17344R28C3PW
RES SMD 0.39 OHM 2% 1/5W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 28POS .125 EXTEND datasheet.pdf
IC VIDEO MUX/AMP 8-SOIC datasheet.pdf
IGBT MOD TRENCH PHASE LEG SP1 datasheet.pdf
TVS DIODE 24VWM 38.9VC DO218AB datasheet.pdf
CONN BACKSHELL ADPT SZ 12 OLIVE datasheet.pdf
CAP CER 2200PF 50V NP0 RADIAL datasheet.pdf
RES 2.61 OHM 7W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES CHAS MNT 6.81K OHM 1% 20W datasheet.pdf
CAP TANT 100UF 20% 15V AXIAL datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 16 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf
Connector Barrier Block Strip 22 Circuit 0.375" (9.53mm) datasheet.pdf