| Internal Part Number | EIS-MS22ANA03 | |
| Product Training Modules | Switch Basics 3D CAD Models | |
| RoHS Information | Series, Cert of Compliance | |
| 3D Model | MS22ANA03 | |
| Standard Package | 1 | |
| Category | Switches | |
| Family | Slide Switches | |
| Series | MS | |
| Packaging | Bulk | |
| Circuit | DPDT | |
| Contact Timing | Non-Shorting (BBM) | |
| Switch Function | On-On | |
| Current Rating | 6A (AC) | |
| Voltage Rating - AC | 125V | |
| Voltage Rating - DC | - | |
| Actuator Type | Standard | |
| Actuator Length | 5.10mm | |
| Contact Material | Silver Alloy | |
| Contact Finish | Gold | |
| Mounting Type | Through Hole | |
| Termination Style | PC Pin | |
| Features | Epoxy Sealed Terminals | |
| Actuator Material | Polybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled | |
| Switch Travel | 2.20mm | |
| Operating Temperature | -30°C ~ 85°C | |