NKK Switches MS22ASW30
MS22ASW30 picture photo
Mfg. Part Number
MS22ASW30
Manufacturer
Product Category
Slide Switches
Brief Description
SWITCH SLIDE DPDT 6A 125V
Datasheet Download
MS22ASW30.pdf
Availability of MS22ASW30
QUANTITY
MS22ASW30 Order Process
Ship out your order
Specifications of MS22ASW30
Internal Part NumberEIS-MS22ASW30
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Product Training ModulesSwitch Basics
3D CAD Models
RoHS InformationSeries, Cert of Compliance
3D ModelMS22ASW30
PCN Design/SpecificationMS Series Movable Contact Matl 02/Mar/2012
Standard Package1
Category Switches
FamilySlide Switches
SeriesMS
PackagingBulk
CircuitDPDT
Contact TimingNon-Shorting (BBM)
Switch FunctionOn-On
Current Rating6A (AC)
Voltage Rating - AC125V
Voltage Rating - DC-
Actuator TypeStandard
Actuator Length5.10mm
Contact MaterialSilver Alloy
Contact FinishSilver
Mounting TypeThrough Hole, Right Angle
Termination StylePC Pin
FeaturesEpoxy Sealed Terminals
Actuator MaterialPolybutylene Terephthalate (PBT), Glass Filled
Switch Travel2.20mm
Operating Temperature-30°C ~ 85°C
Mechanical Life100,000 Cycles
Electrical Life25,000 Cycles
Operating Force-
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS22ASW30
Related LinksMS22, MS22ASW30 Datasheet, NKK Switches Distributor
MS22ASW30 Details Description
Related parts for MS22ASW30
CAP ALUM 2.2UF 20% 63V AXIAL datasheet.pdf
RES SMD 25.5K OHM 1/10W 0603 datasheet.pdf
CONN EDGECARD 68POS .050 DIP SLD datasheet.pdf
CONN EDGECARD 100POS .100 EYELET datasheet.pdf
CAP CER 6800PF 250V X7R 1206 datasheet.pdf
IC 10-BIT SERIAL D/A 8-SOIC datasheet.pdf
RES 0.47 OHM 5W 5% AXIAL datasheet.pdf
FILTER datasheet.pdf
KJL 37C 37#22D SKT RECP datasheet.pdf
CAP FILM 360NF 5% 250VDC RAD datasheet.pdf