Amphenol Aerospace Operations MS27466E15A18S
MS27466E15A18S picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E15A18S
Brief Description
CONN RCPT 18POS WALL MT W/SCKT
Datasheet Download
MS27466E15A18S.pdf
Availability of MS27466E15A18S
QUANTITY
MS27466E15A18S Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E15A18S
Internal Part NumberEIS-MS27466E15A18S
ConditionNew & Unused, Original Sealed
Featured ProductMIL-DTL-38999 Series I, II
FamilyCircular Connectors
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle, Female Sockets
Number of Positions18
Shell Size - Insert15-18
Shell Size, MIL-
Mounting TypePanel Mount, Flange
TerminationCrimp
Fastening TypeBayonet Lock
OrientationN (Normal)
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Shell Material, FinishAluminum, Cadmium over Nickel Plated
Contact FinishGold
FeaturesShielded
Contact Finish Thickness50µin (1.27µm)
Current Rating7.5A
Voltage - Rated600VAC, 850VDC
Operating Temperature-65°C ~ 175°C
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E15A18S
Related LinksMS27466, MS27466E15A18S Datasheet, Amphenol Aerospace Operations Distributor
MS27466E15A18S Details Description
Related parts for MS27466E15A18S
CONN HEADER .100 SINGL STR 29POS datasheet.pdf
PHOTO REFLECTOR FLAT EMITTER datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 5.5V 75W datasheet.pdf
RES 1.43M OHM 1% 1/4W AXIAL datasheet.pdf
LIMIT SW CONTACT BLOCK PLUG-IN datasheet.pdf
CONN HEADER 10POS STR DUAL .100" datasheet.pdf
SWITCH ROTARY SP5T datasheet.pdf
FIXED INDUCTOR 22UH SMD datasheet.pdf