Souriau Connection Technology MS27466E15B19SL
MS27466E15B19SL picture photo
Mfg. Part Number
MS27466E15B19SL
Manufacturer
Product Category
Circular Connectors - Housings
Brief Description
CONN HSG RCPT 19POS WALLMNT SCKT
Datasheet Download
MS27466E15B19SL.pdf
Availability of MS27466E15B19SL
QUANTITY
MS27466E15B19SL Order Process
Ship out your order
Specifications of MS27466E15B19SL
Internal Part NumberEIS-MS27466E15B19SL
Lead Free Status / RoHS StatusLead free / RoHS non-compliant
Category Connectors, Interconnects
FamilyCircular Connectors - Housings
SeriesMilitary, MIL-DTL-38999 Series I
PackagingBulk
Connector TypeReceptacle for Female Contacts
Number of Positions19
Shell Size - Insert15-19
Shell Size, MIL-
Contact TypeCrimp
Contact Size20
OrientationN (Normal)
Shell Material, FinishAluminum, Olive Drab Cadmium Plated
Ingress ProtectionEnvironment Resistant
Features-
NoteContacts Not Provided
Weight0.001 KG
ApplicationEmail for details
Alternative Part (Replacement)MS27466E15B19SL
Related LinksMS27466, MS27466E15B19SL Datasheet, Souriau Connection Technology Distributor
MS27466E15B19SL Details Description
Related parts for MS27466E15B19SL
IC RCVR/DRVR HEX DIFF ECL 32LQFP datasheet.pdf
EJC LTC.100"SHD HD.100"VER 30GLD datasheet.pdf
CONN HSG RCPT 55POS BOX MT SCKT datasheet.pdf
IC MCU 32BIT 256KB FLASH 121BGA datasheet.pdf
RES SMD 17.8KOHM 0.1% 0.15W 0603 datasheet.pdf
CONVERTER MOD DC/DC 52V 75W datasheet.pdf
RES 806 OHM 1W 1% WW AXIAL datasheet.pdf
RES 6.8K OHM 1/8W 1% AXIAL datasheet.pdf
CONN HSG RCPT FLANGE 5POS PIN datasheet.pdf